Modern telecommunications and mathematical teletraffic theory

Networking applications of blockchain

by Rustam Pirmagomedov (Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN University))

Europe/Moscow
3-2-110 - room 114 (3 Ordzhonikidze st.)

3-2-110 - room 114

3 Ordzhonikidze st.

Rustam Pirmagomedov

PhD, Postdoctoral researcher, Scientific center of hi-tech systems and infocommunication, Peoples’ Friendship University of Russia (RUDN University)
Docent (part-time), St. Petersburg University of Telecommunication
N-Systems JSC, project manager

Networking applications of blockchain

Introduction of the Bitcoin had significant social impact and hype. Cryptocurrencies seemed an extremely innovative alternative for the financial area. However, behind those cryptocurrencies there are no less fascinating technological layout. Mainly, it is blockchain technology. Due to the blockchain, applications that previously could work only via a trusted central node, now can operate without it. This distinguished feature extended implementation of blockchain beyond the cryptocurrencies. This presentation is focused on use-cases of blockchain in telecommunication technologies and introduces original blockchain enabled approach for enhancing 5G access level.

Пирмагомедов Рустам Ярахмедович,

кандидат технических наук, доцент, м.н.с. научного центра высокотехнологичных систем и инфокоммуникаций Российского университета дружбы народов;
доц. каф. сетей связи и передачи данных Санкт-Петербургского государственного университета телекоммуникаций им. проф. М.А. Бонч-Бруевича;
ЗАО "Эн-Системс", руководитель проекта.

Применение технологий блокчейн в телекоммуникациях

Возникновение криптовалют оказало значительное влияние на общество и приковало внимание мировой научной общественности. Причиной тому блокчейн – технологическая основа, обеспечивающая функционирование криптовалютных сервисов. Благодаря блокчейн технологиям, приложения, которые раньше могли работать только через доверенный центральный узел, теперь могут работать и без него. Эта отличительная особенность способствовала распространению блокчейна за пределы криптовалют. Настоящий доклад посвящен обзору применения блокчейн технологий в телекоммуникациях. Кроме того, в докладе представлены результаты работы, проведенной докладчиком в сотрудничестве с Университетом Тампере, по теме применения блокчейн технологий для улучшения производительности мобильного беспроводного доступа в сетях 5G.

Registration
Participants
Юлия Васильевна Гайдамака
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now